Rodzaje regałów

Przeciętnemu człowiekowi regały kojarzą się z majestatycznymi meblami, w których rodzice niegdyś przechowywali świąteczną zastawę. Jest to oczywiście naturalne i poprawne skojarzenie, choć regały już dawno przestały pełnić jedynie tę funkcję.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że półki spotykane w sklepach i magazynach są ochrzczone tym samym mianem, co meble z domu rodzinnego. Ich wygląd różni się znacznie, lecz w ogólności ich przeznaczenie jest podobne – przechowywanie lub ekspozycja przedmiotów.

Regały magazynowe mają prostą konstrukcję – często dostosowaną do nakładania palet. W magazynach stosuje się jednak nie tylko regały paletowe, ale i półkowe czy wspornikowe – służące do przechowywania elementów o znacznych długościach. Cechą łączącą wszystkie typy regałów magazynowych jest jednak metalowa konstrukcja i odporność na znaczne obciążenia. Regały sklepowe różnią się od nich przede wszystkim rozmiarami, a ponadto wszystkie posiadają półki. Mogą być wykonane z metalu, blach lub materiałów drewnopochodnych.