Krótka historia regałów

Regały to jedne z najpopularniejszych i najbardziej funkcjonalnych mebli do przechowywania przedmiotów. Ich historia sięga wielu setek lat, na przestrzeni których licznym zmianom ulegał zarówno ich design, przeznaczenie, jak i sposób nazewnictwa.

Prawdziwą popularność regały zyskały w czasach renesansu, choć powstały znacznie wcześniej, bo jeszcze przed naszą erą. Co ciekawe, kredensy przełomu XV i XVI wieku znacznie różniły się od siebie w zależności od kraju – we Włoszech przypominały one współczesne komody, w kraju Tudorów – skrzynie, zaś na dworze Ludwika XIII wspierane były na drewnianych kolumnach.

W kolejnych wiekach kredensy ulegały licznym przeobrażeniom – powstawały też nowe meble nieco do nich podobne. Z czasem kredensy stały się meblami niezwykle popularnymi wśród Polaków, a te z czasów szlacheckich do dziś są niezwykle imponujące. Wydarzenia polityczne XX wieku, doprowadziły do zminimalizowania formy tych mebli, a w końcu do powstania wypaczonych estetycznie meblościanek. Obecnie jednak regały zyskują nowe życie, piękny wygląd i ogrom nowych zastosowań.